Skip to content

125 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 0003
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2024

Property Information

Block4303
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-8U-H-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
43%
Improvement Value:$545,000
57%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,214-0.6%
2024$21,347+40.1%
2023$15,238-0.4%
2022$15,295+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5038, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 0003