Skip to content

55 Carlton Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2018

Property Information

Block4306
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
44%
Improvement Value:$258,600
56%
Total Assessment$458,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,241-0.6%
2024$10,305+40.1%
2023$7,356-0.4%
2022$7,383+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 8974, Page 909Recorded5/29/2014

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5597, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1900