Skip to content

62 Lake St.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block4306
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,315
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
35%
Improvement Value:$367,800
65%
Total Assessment$567,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,679-0.6%
2024$12,758+40.1%
2023$9,108-0.4%
2022$9,142+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

DeedBook 9222, Page 231Recorded7/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900