Skip to content

3252 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 1, 2023

Property Information

Block4306
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,486
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,800
38%
Improvement Value:$272,600
62%
Total Assessment$438,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,789-0.6%
2024$9,851+40.1%
2023$7,032-0.4%
2022$7,058+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

DeedBook 8899, Page 677Recorded3/26/2013

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 7885, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1915