Skip to content

37-39 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1850

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 17, 1990

Property Information

Block4403
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2S-1U&2.5-2UBFG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,718
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,900
39%
Improvement Value:$424,800
61%
Total Assessment$696,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,557-0.6%
2024$15,655+40.1%
2023$11,175-0.4%
2022$11,217+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4739, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1850