Skip to content

124 Central Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1996

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Mar 22, 1996

Property Information

Block4901
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2UHG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,620
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,800
31%
Improvement Value:$504,900
69%
Total Assessment$727,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,250-0.6%
2024$16,351+40.1%
2023$11,672-0.4%
2022$11,716+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4977, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1996