Skip to content

40 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1870

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block4403
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH-R
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
53%
Improvement Value:$203,200
47%
Total Assessment$428,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,562-0.6%
2024$9,622+40.1%
2023$6,868-0.4%
2022$6,894+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 8861, Page 39Recorded7/20/2012

Property Sale

Sale
$453,000
DeedBook 7787, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1870