Skip to content

77-79 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1960

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jul 12, 2005

Property Information

Block4405
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,754
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,800
45%
Improvement Value:$326,100
55%
Total Assessment$594,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,284-0.6%
2024$13,367+40.1%
2023$9,542-0.4%
2022$9,578+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 7632, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1960