Skip to content

599 Liberty AveJersey City, NJ 07307

Built 1960

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block602
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,772
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
35%
Improvement Value:$353,300
65%
Total Assessment$543,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,132-0.6%
2024$12,208+40.1%
2023$8,715-0.4%
2022$8,747+7.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,772DeedBook 9416, Page 232NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/11/2019

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 9416, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1960