Skip to content

61 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 14, 2003

Property Information

Block4406
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,400
45%
Improvement Value:$231,500
55%
Total Assessment$422,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,443-0.6%
2024$9,503+40.1%
2023$6,783-0.4%
2022$6,809+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 7120, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1890