Skip to content

59.5 Hutton StreetJersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 11, 2001

Property Information

Block4406
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,500
38%
Improvement Value:$328,500
62%
Total Assessment$530,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,835-0.6%
2024$11,909+40.1%
2023$8,501-0.4%
2022$8,533+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5807, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1880