Skip to content

118.5 Webster AvenueJersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block4503
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
36%
Improvement Value:$500,300
91%
Total Assessment$549,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,275-19.3%
2024$15,203+226.7%
2023$4,653-0.4%
2022$4,671+10.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 9542, Page 742Recorded3/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 1905