Skip to content

104 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$551,000
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block4503
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
37%
Improvement Value:$425,700
63%
Total Assessment$675,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,088-0.6%
2024$15,183+40.1%
2023$10,838-0.4%
2022$10,879+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$551,000

From:

To:

DeedBook 9218, Page 674Recorded7/14/2017

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7526, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1905