Skip to content

122 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1870

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2005

Property Information

Block4503
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
56%
Improvement Value:$165,100
44%
Total Assessment$375,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,376-0.6%
2024$8,429+40.1%
2023$6,017-0.4%
2022$6,039+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1870