Skip to content

122.5 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$765,333
Last Sale Date
Sep 11, 2023

Property Information

Block4503
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage780
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
59%
Improvement Value:$146,400
41%
Total Assessment$356,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,958-0.6%
2024$8,008+40.1%
2023$5,717-0.4%
2022$5,738+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$765,333

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 9774, Page 732Recorded9/29/2023

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 9032, Page 29Recorded4/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1905