Skip to content

126 Webster Ave.(Unit C0106)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Apr 4, 2017

Property Information

Block4503
Lot17
QualifierC0106
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building ClassC1288
Description4S-B-28U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
13%
Improvement Value:$502,100
87%
Total Assessment$577,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,887-0.6%
2024$12,967+40.1%
2023$9,257-0.4%
2022$9,291+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 9193, Page 712

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 9193, Page 712Recorded4/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900