Skip to content

126 Webster Ave.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Nov 1, 2015

Property Information

Block4503
Lot17
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building ClassC1475
Description4S-B-28U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,475
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
12%
Improvement Value:$548,700
88%
Total Assessment$623,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,927-0.6%
2024$14,015+33.4%
2023$10,508-0.4%
2022$10,547+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 9097, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1900