Skip to content

126 Webster Ave.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jan 17, 2025

Property Information

Block4503
Lot17
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building ClassC1379
Description4S-B-28U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,379
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
13%
Improvement Value:$522,500
87%
Total Assessment$597,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,342-0.6%
2024$13,426+40.1%
2023$9,584-0.4%
2022$9,620+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft1,379DeedBook 9876, Page 41NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/30/2025

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5878, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1900