Skip to content

163 New York Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2023

Property Information

Block4503
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,133
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,624-0.4%
2022$7,652+4.5%
2021$7,320+3.5%
2020$7,072-13.6%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft2,133DeedBook 9699, Page 688NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/29/2022

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5106, Page 47