Skip to content

161 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$747,500
Last Sale Date
Nov 21, 2019

Property Information

Block4503
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,354
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
36%
Improvement Value:$427,600
64%
Total Assessment$665,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,852-0.6%
2024$14,945+40.1%
2023$10,668-0.4%
2022$10,708+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$747,500

From:

To:

Sq Ft3,354DeedBook 9468, Page 24NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded1/30/2020

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

DeedBook 9341, Page 775Recorded9/20/2018

Property Sale

Sale
$747,500
DeedBook 9468, Page 24

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 8619, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1900