Skip to content

82 Carlton Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Mar 14, 2024

Property Information

Block4307
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,472
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
56%
Improvement Value:$164,000
44%
Total Assessment$371,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,296-0.6%
2024$8,348+40.1%
2023$5,959-0.4%
2022$5,981+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 9812, Page 764NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/2/2024

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5006, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1900