Skip to content

351 Palisade Ave.(Unit C8001)Jersey City, NJ 07307

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 11, 2016

Property Information

Block4504
Lot24
QualifierC8001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-B-1C5U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
10%
Improvement Value:$430,000
90%
Total Assessment$478,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,689+43.1%
2024$7,471+40.1%
2023$5,333-0.4%
2022$5,353+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 9157, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1880