Skip to content

331 Palisade Ave.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07307

Built 1867

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 16, 2025

Property Information

Block4504
Lot34
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-F-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage694
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
29%
Improvement Value:$184,700
71%
Total Assessment$259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,799-0.6%
2024$5,835+40.1%
2023$4,166-0.4%
2022$4,181+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 8116, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1867