Skip to content

134 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Last Sale Price
$677,000
Last Sale Date
Dec 10, 2017

Property Information

Block4504
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description4S-F
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$563,800
85%
Improvement Value:$100,000
15%
Total Assessment$663,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,590-0.6%
2024$12,669+18.6%
2023$10,684-0.4%
2022$10,724+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$677,000
DeedBook 9241, Page 14

Property Sale

Sale
$677,000

From:

To:

DeedBook 9241, Page 14Recorded9/28/2017

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

DeedBook 9193, Page 626NU CodeSheriff sale (12)Recorded4/13/2017

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 8630, Page 42