Skip to content

138 New York Ave.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07307

Built 1885

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block4504
Lot8
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-B-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,147
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,400
20%
Improvement Value:$464,000
84%
Total Assessment$549,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,268-0.6%
2024$12,345+40.1%
2023$8,812-0.4%
2022$8,845+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,147DeedBook 9572, Page 981Recorded6/13/2021

Property Sale

Sale
$805,000
DeedBook 9356, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1885