Skip to content

116 Lake St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block4602
Lot21
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
21%
Improvement Value:$279,900
79%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925-0.6%
2024$7,975+40.1%
2023$5,693-0.4%
2022$5,714+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 9332, Page 427Recorded8/15/2018

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 9067, Page 137Recorded10/2/2015

Property Sale

Sale
$305,000

Property Built

Built

Year Built: 1900