Skip to content

82 Beach St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Mar 12, 2020

Property Information

Block4301
Lot40
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-CONDO
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,296
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
22%
Improvement Value:$383,500
78%
Total Assessment$492,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,998-0.6%
2024$11,066+40.1%
2023$7,900-0.4%
2022$7,929+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9482, Page 373Recorded4/20/2020

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 9381, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1900