Skip to content

133 Lake St.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2024

Property Information

Block4603
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
41%
Improvement Value:$292,300
59%
Total Assessment$492,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,993-0.6%
2024$11,062+40.1%
2023$7,896-0.4%
2022$7,926+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 8278, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1925