Skip to content

139 Lake St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 14, 2018

Property Information

Block4603
Lot1
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-3UCONDO-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
14%
Improvement Value:$430,500
86%
Total Assessment$499,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,143-0.6%
2024$11,213+47.5%
2023$7,603-0.4%
2022$7,631+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 9334, Page 183Recorded8/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1925