Skip to content

75 Lake St.Jersey City, NJ 07306

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 4, 2014

Property Information

Block4701
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-5U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
24%
Improvement Value:$710,200
76%
Total Assessment$935,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,883-0.6%
2024$21,014+40.1%
2023$15,001-0.4%
2022$15,057+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 9015, Page 948Recorded1/6/2015

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 8761, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1915