Skip to content

230 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 7, 2024

Property Information

Block4602
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A-12U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
45%
Improvement Value:$550,000
55%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,330-0.6%
2024$22,470+40.1%
2023$16,040-0.4%
2022$16,100+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3244, Page 753