Skip to content

61 Lake St.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block4701
Lot60
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,500
64%
Improvement Value:$125,200
36%
Total Assessment$347,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,764-0.6%
2024$7,813+40.1%
2023$5,577-0.4%
2022$5,598+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4735, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1910