Skip to content

197 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block5501
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,600
47%
Improvement Value:$203,000
53%
Total Assessment$382,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,543-0.6%
2024$8,597+40.1%
2023$6,137-0.4%
2022$6,160+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 7223, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1900