Skip to content

43 Carlton Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$148,500
Last Sale Date
Dec 26, 1986

Property Information

Block4702
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,500
55%
Improvement Value:$175,300
45%
Total Assessment$387,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,660-0.6%
2024$8,714+40.1%
2023$6,220-0.4%
2022$6,244+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$148,500
DeedBook 3676, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1905