Skip to content

164 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1964

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block4903
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,268
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,300
37%
Improvement Value:$355,600
63%
Total Assessment$563,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,592-0.6%
2024$12,671+40.1%
2023$9,045-0.4%
2022$9,079+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$755,000

From:

To:

Sq Ft3,268DeedBook 9531, Page 268Recorded1/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1964