Skip to content

154-156 Central AveJersey City, NJ 07307

Built 1925
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block4903
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-H

Assessment

Land Value:$270,000
36%
Improvement Value:$480,000
64%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,748-0.6%
2024$16,853+40.1%
2023$12,030-0.4%
2022$12,075+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925