Skip to content

127 Booraem Ave.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block4905
Lot6
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description3S-B-6U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage834
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
14%
Improvement Value:$311,700
86%
Total Assessment$363,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,126-0.6%
2024$8,177+88.0%
2023$4,348
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft834DeedBook 9656, Page 655NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 1910