Skip to content

55 Webster AveJersey City, NJ 07307

Built 1870
Commercial

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 9, 2006

Property Information

Block5001
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,800
37%
Improvement Value:$251,600
63%
Total Assessment$399,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,919-0.6%
2024$8,975+40.1%
2023$6,406-0.4%
2022$6,430+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 7964, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1870