Skip to content

257 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 23, 2004

Property Information

Block3701
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
48%
Improvement Value:$202,500
52%
Total Assessment$390,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,709-0.6%
2024$8,763+40.1%
2023$6,256-0.4%
2022$6,279-27.6%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 7246, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1880