Skip to content

323 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
Apr 14, 1998

Property Information

Block5003
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C

Assessment

Land Value:$1,820,500
70%
Improvement Value:$779,500
30%
Total Assessment$2,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$58,058-0.6%
2024$58,422+34.9%
2023$43,308-0.4%
2022$43,470-30.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,475,000
DeedBook 5284, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 0001