Skip to content

219 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
Nov 4, 2003

Property Information

Block3805
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-12U
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
26%
Improvement Value:$1,505,200
74%
Total Assessment$2,045,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,669-0.6%
2024$45,956+40.1%
2023$32,805-0.4%
2022$32,928+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$920,000
DeedBook 7162, Page 262