Skip to content

55 Reservoir Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Jan 17, 2025

Property Information

Block5006
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1UHBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,847
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
58%
Improvement Value:$236,700
42%
Total Assessment$561,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,543-0.6%
2024$12,621+40.1%
2023$9,010-0.4%
2022$9,043+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,275,000

From:

To:

Sq Ft1,847DeedBook 9876, Page 449Recorded1/31/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900