Skip to content

83 Reservoir Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1895
Commercial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Mar 12, 2024

Property Information

Block5006
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-5U-BG3
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
19%
Improvement Value:$812,500
81%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,330-12.5%
2024$25,515+79.7%
2023$14,195-0.4%
2022$14,249+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

DeedBook 9812, Page 980Recorded4/4/2024

Property Sale

Sale
$920,000

From:

To:

DeedBook 9688, Page 919Recorded8/11/2022

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 7170, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1895