Skip to content

47-49 Reservoir Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 9, 2001

Property Information

Block5006
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,412
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
51%
Improvement Value:$317,300
49%
Total Assessment$642,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,343-0.6%
2024$14,432+40.1%
2023$10,302-0.4%
2022$10,341+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5807, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1920