Skip to content

100 Prospect StreetJersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block5006
Lot29
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building ClassC0566
Description4S-B-20U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage566
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
36%
Improvement Value:$130,600
64%
Total Assessment$205,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,591-0.6%
2024$4,620+40.1%
2023$3,298-0.4%
2022$3,310+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft566DeedBook 9632, Page 904Recorded1/21/2022

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 6074, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1900