Skip to content

110 Prospect St.Jersey City, NJ 07307

Built 2005

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Apr 19, 2011

Property Information

Block5006
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,354
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
33%
Improvement Value:$466,700
67%
Total Assessment$694,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,513-0.6%
2024$15,610+40.1%
2023$11,143-0.4%
2022$11,185+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 8797, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 2005