Skip to content

67 Reservoir Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1889

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block5006
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
48%
Improvement Value:$271,000
52%
Total Assessment$521,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,634-0.6%
2024$11,707+40.1%
2023$8,357-0.4%
2022$8,388+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 9607, Page 245NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/18/2021

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 7685, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1889