Skip to content

85 Booraem Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$922,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block5007
Lot10
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-B+F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,458
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
34%
Improvement Value:$502,200
69%
Total Assessment$730,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,317-0.6%
2024$16,419+276.5%
2023$4,361+0.0%
2022$4,361
Property History

Property Sale

Sale
$922,000

From:

To:

Sq Ft2,458DeedBook 9595, Page 318NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1895