Skip to content

91 Booraem Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$912,000
Last Sale Date
Jun 11, 2020

Property Information

Block5007
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,914
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
31%
Improvement Value:$546,800
69%
Total Assessment$796,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,793-0.6%
2024$17,904+110.5%
2023$8,506-0.4%
2022$8,538+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$912,000

From:

To:

Sq Ft1,914DeedBook 9496, Page 310NU CodeZoning change (24)Recorded7/20/2020

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 9275, Page 201

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 9275, Page 201Recorded1/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1900