Skip to content

41 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$748,000
Last Sale Date
Jul 3, 2023

Property Information

Block5008
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
50%
Improvement Value:$238,500
50%
Total Assessment$476,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,629-0.6%
2024$10,696+40.1%
2023$7,635-0.4%
2022$7,664+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$748,000

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 9763, Page 912Recorded8/8/2023

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

DeedBook 9305, Page 464Recorded5/10/2018

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 8700, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1905